Boşanma Avukatı

Boşanma Davaları
Boşanma Davası Nasıl Açılır?
İyi boşanma avukatları duygularınızı anlayabilir. Boşanma davası zordur. O yüzden süreç boyunca size destek olabilecek bir boşanma avukatı bulmanız önemlidir. Öyleyse uzman bir ankara boşanma avukatını ne şekilde bulabilirsiniz? Bununla birlikle duruşmanız çekişmeli mi veya anlaşmalı mı olacak?
Aynı zamanda boşanma davaları nasıl açılır buna da değinelim. Boşanma davası iki şekilde açılmaktadır. Eğer taraflar boşanma hususunda anlaşırsa aile hakimine müracaat etmeleri halinde anlaşmalı şekilde ayrılabilirler. Anlaşmalı olarak boşanmanın gerçekleşmesi için birlikteliğin minimum bir yıl devam etmiş olmasıgereklidir. Eğer evlilik bir seneden kısa devam etmiş ise eşler anlaşmalı şekilde boşanmak için müracaat edemezler. Bu halde çekişmeli tarzda başvuru yapmak zorundadırlar. Anlaşmalı biçimde evliliğe son vermek için aile mahkemesine bir anlaşmalı boşanma protokolü vermeleri zorunludur. Bu anlaşma metninin bir hukukçu tarafından düzenlenmesi faydalı olacaktır. Daha sonra taraflar hakim karşına çıkmalı ve anlaşmalı boşanma metnini kabul ettiklerini söylemelidirler. Çekişmeli şekilde evliliği bitirmek için bir boşanma nedenine ihtiyaç vardır. Bu boşanma gerekçesinin yerinde olması gerekmektedir. bunun yanında evliliğe son verme nedeninin kanıtlanması lazım gelir. Boşanma davasında davacı iddiasını her türlü delille kanıtlayabilir. Mesela facebook yazışmaları delil olarak ileri sürülebilir. Çekişmeli boşanma davaları oldukça uzun sürmektedir. Dava süresini hızlandırmak için bir boşanma ile ilgili avukattan yardım alınmalıdır.


Boşanma Avukatı hiç bir şekilde aklımıza güzel düşünceler getirmez. Bunun sebebi toplumsal bilinç olabilir mi? Avukatların neredeyse hepsi içinde bulunduğumuz toplumu daha iyi hale getirmek amacıyla avukat olmamıştır. Çoğu boşanma avukatı , avukat olmaya parasal nedenler nedeniyle başlamıştır. Bu nedenle Ankarada avukatınızı belirlerken iyi araştırma yapmalısınız.
Haddinden fazla avukat var. En İyi avukatı ne şekilde seçeceğim?
Avukat belirlerken en güzel yol yakın çevrenizin tavsiyeleridir. İkinci yol ise googledan araştırma yapmaktır. Eğer bu yola karar verdiyseniz bulduğunuz boşanma avukatlarını tavsiye eden internet blogları da aynı yolla bulabilirsiniz.

Boşanma davalarında bilinmesi gereken hususlar. İlk olarak taraflar anlaşmalı mı veyahut çekişmeli olarak mı boşanacaklarına karar vermeleri gerekir. Eğer eşler boşanma ve boşanmanın maddi sonuçları konusunda anlaşabilmekteyseler ve aile birliği bir yıldan daha fazla sürmüş ise eşler anlaşmalı şekilde boşanmalıdırlar. Zira anlaşmalı boşanma davaları hem çok hızlı bir şekilde sonuçlanmakta hem de tarafları aile mahkemesine kanıt sunma yükünden Bu Sitede kurtarmaktadır. Ama eşler anlaşamazlarsa bu halde davanın çekişmeli şekilde açılması lazımdır. Tarafların dava açarken boşanma konusunda uzman avukat tutması zorunlu değildir. Fakat iyi bir boşanma avukatından hukuki destek alınması çekişmeli boşanma davasının çok hızlı bitmesini sağlar. Toplumda ilk davayı açan tarafın kusurlu olduğu yönünde bir inanış bulunur. Gerçekte davayı kimin açtığının bir önemi bulunmamaktadır. Bu sebeple boşanma konusunda kararlı olan eşin boşanma davasını açması gerekir. Açılan davanın sonuçlanması için boşanma davasını açan eşin davasını kanıtlaması zorunludur. Eğer {dava açan|boşanma davası açan|boşanmak için dava açan taraf davasını {kanıtlayamazsa|ispatlamazsa|ispat edemezse açılan dava reddedilecektir. Eşler boşanmanın yanında yoksulluk nafakası, maddi manevi tazminat, çocuğunun velayeti, müşterek çocuk için iştirak nafakası isteme hakkına sahiptirler. Eşler boşandıktan sonra eğer evlendikten sonra alınmış malları var ise mal rejimi davası açabilirler. Bu tür davalarda avukatlık ücreti değişkendir. Boşanma hususunda uzman olan bir avukat haklı olarak emeğinin hakkını isteyecektir. Bu konu avukat ile müvekkil anlaşma ile belirlenir. Baro tarifesinin üstünde olmak kaidesiyle istenilen bir tutar belirlenir. Çekişmeli boşanma davası bir hayli uzun sürebilen dava türlerindendir. Bir davanın sonuçlanması tahmini bir yıl sürer. Bu zamanı minimuma indirmek için alanında uzman bir çekişmeli boşanma avukatından yardım almak gereklidir. Bu şekilde eşler hak kaybına uğrama riskinde de kurtulmuş olurlar.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Boşanma Avukatı”

Leave a Reply

Gravatar